Diş Çürüğü tedavi yöntemleri Nelerdir?

Diş çürüklerinin ne kadar önemli bir ağız sağlığı problemi olduğunu biliyorsunuz. Diş çürüklerinin bekletilmeden yani çürük ilerlemeden dolgu ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Geç kalan hastalar içinse kanal tedavisi gibi bir çözüm bulunmaktadır.

Ancak mecbur kalmadıkça dişlerin kanal tedavisine muhtaç bırakılmaması gerekmektedir. Diş çürükleri için yapılan doldular daha uzun ömürlü olsalar da kanal tedavisi olan dişlerin üzerine genellikle diş kaplama ihtiyacı doğmaktadır. Kanal tedavisi olan dişler zaman içerisinde renk değiştirirler.

Fazla miktarda madde kaybettikleri için kırılma olasılıkları da daha fazladır. Bu nedenle de kanal tedavisi olan dişler için mutlaka diş kaplamasını öneriyoruz. Zaten yaygın diş çürüğü olan hastalara yapılan dolgular estetik olarak da tatmin edici olamıyorsa ve ağızda bazı dişlerin çekilmesi gerektiyse kanal tedavili dişler varsa estetik görüntüyü sağlayabilmek için dişlerin üzerine kaplama yapılması gerekebilir.

Yaygın diş çürükleri nedeniyle bütün dişlere kaplama yapılması gerekebiliyor.

İyi bir diş kaplama nasıl olmalıdır?

Genç yaşta diş kaplaması yaptıran hastalar için diş kaplamasının kenarlarıyla diş etinin iyi bir uyum içerisinde olması gerekiyor. Yoksa uzun vadede kanayan, kızaran, ağrıyan ve çekilen diş etleri sizin en büyük probleminiz haline gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu