Diş Çürümesi Nasıl Durdurulur?

Kişilerin günlük hayatında en sık karşılaştığı durumlardan biri de diş çürümesi olayıdır. Tedavisi ve önlenmesi bakımından özen isteyen diş çürükleri, zaman zaman ağrı yapar ve günlük hayatı sıkıntıya sokabilir. Peki diş çürümesi nasıl engellenir?

Diş Çürükleri Neden Oluşur?

Diş çürüğü, dişin sert bölgesi olan mine, onun altındaki dentin ve kök yüzeyini örten dokunun hasar görmesi olayıdır. Pek çok yöntemle henüz oluşmadan önlenebilir. En önemli sebepleri fazla karbonhidratlı yiyecekleri tüketmek, kola ve benzeri gazlı içecekler içmek, meyve suları, sakızlar, çikolatalardır.

Gıda artıkları ile beslenen bakteriler mikroorganizmalar yardımıyla asit üretirler. İyi fırçalanmayan ve her ne kadar tükürükler sayesinde korunma sağlanmış olsa da fazla mineral birikmiş olan dişler zamanla aşınır. Sonuç olarak diş minesi hasar görür ve çürükler meydana gelir.

Kimlerde Daha Çok Çürük Oluşur?

Diş çürükleri belli kişilerde daha fazla ve nettir. Yeterince özen gösterilmediğinde ve düzenli kontrol yapılmadığında bu kişilerde diş çürükleri daha sık meydana gelebilir. Şu şekilde değerlendirilebilir:

 • Şekerli ve unlu yiyecekleri tüketenlerde,
 • Asitli gıdalarla beslenenlerde,
 • Az su içenlerde,
 • Düzenli dişlerini fırçalamayanlarda,
 • Sık sık karbonhidrat tüketenlerde daha fazla görülür.

Bu sebeple bazı kurallara uyarak diş fırçalamalı, düzenli bakımınızı yaptırmalısınız. Diş çürüğü önleyici fırçaları ve macunları kullanabilirsiniz.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı diğer çeşit ağrıların hiçbirine benzemez ve uzun süreli devam eden ağrılardır. Peki diş çürüğü ağrısı yaşayanlar ağrıyı nasıl geçirebilir? Diş çürüğü ağrısı olanlar bir bardak suya iki çay kaşığı tuz atıp gargara yapabilirler.

Çürüğün içindeki yiyecek artıklarını temizleyen bu işlem aynı zamanda iltihabı hafifletecektir. İkinci işlem ise kulak temizleme çubuğuna ya da peçeteye karanfil yağı damlatmaktır. Dişlerinize birkaç dakika uygulayacağınız bu işlem sayesinde ağrınızı belli bir zamana kadar hafifletebileceksiniz.

Ayrıca soğuk baskı uygulamak diş ağrısını birkaç gün dindirmenizi sağlayabilir. Son işlem ise hassas dişlere yönelik diş macunları kullanmak ya da ağrı kesici içmektir. Unutmayın, bütün bu işlemlerle diş çürüğü ağrısını belli bir güne kadar yok edebilirsiniz. Daha fazla enfeksiyon kapmasına izin vermeden uzman diş hekimlerine başvurmalısınız.

Diş Çürümeleri Nasıl Belirti Verir?

Diş sorunları arasında en geç belirti verenlerden biri de diş çürükleridir. Haftalarca ağrısı sürmesine rağmen kendini göstermeyebilir, kimilerinde birtakım hassasiyetler belirmeyebilir. Eğer çok ilerlemediyse diş çürüğünüzü fark etmeniz bir hayli zor olabilir. Peki, nasıl fark edebilirsiniz? İşte şu yöntemlerle yapabilirsiniz:

 • Ağız içinde alışık olunmayan koku,
 • Soğuk veya sıcak besinleri tüketirken dişte ağrı,
 • Şekerli gıdaları yedikten sonra oluşan ağrı,
 • Gün içinde sık sık belli bir bölgede veya damakta ağrı oluşuyorsa diş çürüğü ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Elbette çoğunlukla yemek yediğiniz zamanlarda ortaya çıkan bu ağrıyı ilk fark ettiğinizde önemsemeyebilirsiniz. Çünkü bunun sebepleri çok sert diş fırçası kullanıyor olmanız, yanlış yöntemlerle fırçalamanız ve yediğiniz sert yiyecek artıklarının dişinizde kalması olabilir. Fakat ilerleyen dönemlerde mutlaka ciddiye alıp diş hekimine görünmelisiniz.

Çürük Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlerlemiş bir çürük dişin tedavisi iki yöntemle yapılır. Bunlardan biri dolgu, diğeri de kanal tedavisidir. Dolgu işlemi çürüğün daha kısa sürede tedavi edilmesini sağlarken genellikle geçici bir işlemdir. Daha sonrasında düşebilir. Kanal tedavisi ise daha uzun süreli ve iki veya üç seansta halledilebilen bir işlemdir.

Dişin merkezindeki iplik şeklinde olan dokunun (pulpa) çıkarılma işlemidir. Hasara uğramış dişte pulpa çıkarılır, geri kalan boşluk temizlenir ve bir dolguyla kapatılır. Bu işlemle kök kanalı kapatılmış olur.

Çürük Diş Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Çoğunlukla aynı yöntemi uygulayan diş hekimleri tarafından bu konu muallakta olan bir konudur. Farklı bölgelerde fiyatlar değişebilir.

Fakat yaklaşık fiyatlar 400-1000 TL aralığında olacaktır. Tedaviden iki saat sonra hiçbir şey yememeniz gerekebilir. Sıcak ve soğuk hassasiyeti olanlar ise biraz daha uzun beklemek zorunda kalabilirler.

Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

Diş çürüklerini önlemenin basit yöntemleri vardır. Bunlar arasında diş fırçalamaya özen göstermek, şekerli ürünleri en aza indirmek, diş fırçalama süresini en az 2 dakika olarak ayarlamak, diş ipi kullanmak ve doğru fırçayı seçmek yer alır.

Düzenli diş bakımınızı yaptırdığınızda olası sorunları kontrol altına alabileceksiniz. Böylece çürük diş tedavisiyle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Diş Çürüğü Aşamaları Nelerdir?

Küçük adımlarla ağır ağır ilerleyen diş çürüğü en kötü ağrılardan biridir. Uzun zaman fark edilmez ve birkaç yol sayesinde bulunabilir. Peki, aşamaları nelerdir?

 • İlk aşama, dişte görülen koyu renkli noktalardır.
 • İkinci aşamada çürük kavite haline gelir ve diş sertleşir.
 • Üçüncü aşamada kavite dişin yumuşak bölgesine denk gelir ve hızlı ilerler.
 • Son aşamada ise kavite doldurulmazsa dişin derinliklerine ulaşır ve soğuk-sıcak, tatlı gibi hassasiyetlerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Tüm bu aşamalar dikkatle kontrol edilmezse uzun süreli tedavi gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu