Diş eti hastalığı diş eti kanaması diş eti çekilmesi nedir? Tedavisi nasıl olur?

Diş eti hastalığı öncelikle diş etinde kızarıklık ile kendini belli eder. Kızarıklığı diş eti kanaması ve diş etinde çekilme takip eder. Ve ilerleyen zamanlarda diş ağızda sallanmaya başlar. Bu sallanma meydana gelmeden mutlaka diş etinin ilk kanadığı veya kızardığı dönemde diş hekimi kontrolü ve tedavisine gidilmelidir. Diş eti tedavisi yaptırılmalıdır. Diş taşları temizlendiğinde diş eti sağlığınıza tamamen kavuşursunuz.

Diş eti çekilmesinin başladığı dönemde yapılacak diş eti tedavileri kemik erimesini engelleyebilir. Ancak kaybedilen diş eti dokusu tekrar eski yerine uzamayacaktır.

Estetik sorunlar yaşandığında diş eti ameliyatlarıyla kaybedilmiş, çekilmiş diş eti bölgenize diş eti nakilleri yapılabilmektedir. Diş eti hastalığı dişin diş etiyle birleştiği yerle meydana gelen diş taşları nedeniyle başlar. Önce diş etinde kızarıklık meydana gelir, daha sonra kanamaya başlayan diş eti aslında kırmızı bir alarm gibidir. Bu dönemde diş taşları dişin üzerinden temizlenirse diş eti tekrar eski sağlığına kavuşacaktır. Dişlerinizi yılda 1 defa mutlaka kontrol ettirin ve gerekiyorsa temizleme işlemini mutlaka yaptırın. Hekim kontrolünde yapılan diş taşı temizliğinin diş yüzeyinize her hangi bir zararı olmaz.

Soru: Benim diş etim kanamıyor, diş etim de şişlik yok fakat diş etim hafif kırmızılaştı ne yapmalıyım? Nasıl daha sağlıklı olur?

Cevap: Diş eti hastalığının başlangıç aşamasındasınız. Tedavi süreci daha kolay geçer. Diş hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Soru: Ben de 1-2 mil diş eti çekilmesi var yani çok az yine de ameliyat şart mı ya da diş taşlarının temizlenmesi sonucu kendiliğinden düzelir mi?

Cevap: Tam anlamıyla muayene etmeden kesin bir yargıya varmamak şartı ile diş taşı temizleme yeterli olacaktır.

Soru: Ben bugün hastaneye gittim ve bana diş eti tedavisi+ kanal tedavisi + ağız diş çene cerrahisini verdi bunlar ne demek hocam. Ağzımda ki problemleri söylemediler.

Cevap: Çürük dişiniz var. Sinirlerinin alınması gerekiyor. Diş taşlarınız var temizlenmesi gerekiyor. Çekim gereken dişiniz de var sanırım. Geçmiş olsun. Merak etmeyin hepsi çözülür. Ama bundan sonra dişlerinizi ihmal etmeyin.

Soru: evde diş eti kanamamı nasıl önleye bilirim?

Cevap: Düzenli diş fırçalama ile geçmiyor ise mutlaka diş hekimine başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu