Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanaması, genel olarak diş eti hastalıklarından dolayı kaynaklansa da bazı diş problemleri de diş eti kanamasına neden olur. Diş eti kanaması bireyin dişlerini çok sert şekilde fırçalaması ve ya diş ipini yanlış kullanımından dolayı oluşabilir.

Aynı zamanda diş eti kanamasının bir diğer nedeni ise kişide lösemi, trombosit yetersizliği ve vitamin eksikliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Diş eti kanamalarının en yaygın sebepleri bu gibi sağlık sorunlarının varlığıdır.

Bu tür hastalıklar diş etlerinde kanamaya hatta daha ileri bir boyut olan diş eti iltihabına kadar gidebilir. Diş eti kanamasını çok sık yaşayan kişilerin mutlaka bir diş hekimine görünmesi gerekir.

Diş Eti Kanamasına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Günlük hayatınızda ara sırada olsa diş fırçalarken diş eti kanaması yaşamanız normaldir. Ancak sürekli ve sebepsiz yere olan diş eti kanamalarında tıbbi yardım almak gerekir. Çünkü diş eti kanaması bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

Diş eti kanamasına neden olan hastalıklar şunlardır;

  • Diş eti iltihabı
  • Trombosit yetersizliği
  • Kanser
  • Lösemi
  • Vitamin eksikliği

Diş eti kanamaları kişinin dişlerini yanlış fırçalama, ser fırçalama ve diş ipi kullanımında yapılan hatalar neticesinde de diş eti kanaması yaşanabilir. Ancak yukarıda belirtiğimiz hastalıklarda diş eti kanamasına sebep olan başlıca nedenlerdir.

Diş eti kanaması hafife alınmaması gereken bir sağlık sorunudur. Eğer böyle bir probleminiz varsa mutlaka bir diş doktoruna muayene olmanız ve koyulan teşhise göre tedavi olmanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle diş eti kanaması tedavisi kişiye yönelik yapılan bir tedavi şeklidir. Kişinin diş ve ağız sağlığına dikkat etmesi gerekir. Genellikle senede 2 kez olmak şartı ile diş hekimine muayene olmanız gerekir.

Ancak diş eti kanaması gibi bir sorun yaşıyorsanız, muayene sıklığınız bu doğrultuda değişebilir. Diş eti kanaması tedavisi kişinin doğru ve yumuşak şekilde dişlerini fırçalaması ve diş ipi kullanımı ile yapılır.

Diş eti kanamasına en fazla neden olan diş eti iltihabı olduğu için buna yönelik antibiyotik kullanımı da (hekiminize danışmadan antibiyotik kullanmayın) diş eti kanamasının önüne geçebilir.

Ayrıca ağız bakım suları ile de gargara yapmak ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Bir diğer seçenek ise tuzlu su ile ağız gargarası yapmaktır. Bu sayede diş ve ağız içerisinde bulunan bakterilerin temizlenmesini önemli ölçüde sağlamış olursunuz. Diş eti kanamasını önlemek için diş fırçanızı daha yumuşak başlıklı seçmelisiniz.

Ancak diş eti kanaması tedavisini en doğru tedavi şeklini diş hekiminiz verecektir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka diş hekiminize muayene olun.

Diş Eti Kanamasına İyi Gelen Diş Macunu Hangisidir?

Diş eti kanamasına en iyi gelen diş macunu markaları şu şekildedir;

  • Parodontax
  • Signal
  • Sensodyne
  • Colgate

Sağlıklı diş etleri için yukarıda belirtiğimiz diş macunlarını hekiminize danışarak kullanabilirsiniz.

Diş Eti Kanaması Belirtileri

Diş eti kanamasında en yaygın belirti, dişinizi fırçalarken kan gelmesi şeklindedir. Ancak diş eti kanaması yaşayan ve diş eti problemleri olan kişilerde hassasiyet, sızlama, hafif ağrı da meydana gelebilir. Ayrıca diş eti kanaması yaşayan kişilerde diş etleri normal renginden daha koyu bir kırmızı görünümüne sahip olur.

Diş Eti Kanaması Hangi Vitaminin Eksikliği Sonucunda Olur?

Diş eti kanamaları genel olarak kişilerin ağız ve diş bakımına yeterince özen göstermemesi sonucunda oluşur. Ancak bazı sağlık problemlerinden dolayı da diş eti kanaması meydana gelir.

Bu sağlık sorunlarından ve diş eti kanaması yapan nedenlerden biride vitamin eksiliğidir. Diş eti kanaması K vitamini ve C vitamini eksikliği sonucunda oluşur. Eğer diş eti kanaması vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor ise, vitamin takviyesi ile bu sorun ortadan kalkabilir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Durdurulur?

Diş eti kanamalarının tedavisinde uzman görüş dışında bazı doğal tedavi yolları da bulunuyor. Diş eti kanamaların önüne geçmek için öncelikle sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Ayrıca ağız ve diş bakımınıza gerekli özeni göstermelisiniz. Diş eti kanamalarında doğal yöntemler ise tuzlu su ile gargara yapmak, doğal balı diş etlerinize sürmek, hardal yağını diş etlerinize sürmek ve zencefil suyu ile ağız gargarası yapmak, diş eti sorunlarını gidermeye yardımcı olur.

Ancak daha öncede belirtiğimiz gibi diş eti kanaması ufak sorunlardan kaynaklı olabileceği gibi ciddi sağlık problemlerinden dolayı da meydana gelebilir. Bunun için uzman bir görüş almanız son derece önemli bir noktadır.

Diş Fırçalarken Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş fırçalarken diş eti kanamasının en yaygın nedeni dişlerinizi aşırı derecede sert ve hızlı fırçalamanız, diş ipini yanlış kullanmanızdır. Ayrıca eğer protez diş kullanıyor iseniz, kullanım yanlışlığı da diş eti kanamasına neden olur.

Diş Eti Kanaması Kanser Belirtisi Mi?

Kan kanseri belirti verirken diş etlerinde kanama olarak belirti verir. Bunun sebebi dişlerde ödem fazlalaşır ve dışarıya kanama ve kızarıklık olarak belirti veriri. Bu nedenle diş eti kanaması yaşıyorsanız mutlaka diş hekimine başvurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu