Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Ağız kokusunun ve ağız içi hastalıklarının neredeyse birçoğu hijyen eksikliğinden kaynaklanır. Dişlerimizi her gün 2-3 defa fırçalıyor olsak bile, yapılan araştırmalar doğrultusunda diş fırçalarının ağız içinin %60’lık kısmını temizleyemediği ortaya çıktı. Bu ihtiyaçtan doğan diş ipi ürünleri, dişlerinizde ulaşılması zor olan yerlere girerek daha iyi bir temizlik sağama konusunda yardımcı olur.

Dişlerin aralarını temizlemek için günümüzde birçok ürün çıksa da diş ipi kadar etkili çözüm sunan ürün sayısı çok az. Diş ipi kullanmanın önemi günümüzde daha iyi biliniyor. Özellikle diş veya diş eti konusunda problem yaşayanlar diş ipi kullanmaya başlayarak ağız hijyenlerini koruyabilirler.

Diş İpi Nedir?

Diş ipleri, bir çubuk üzerinde yay şeklinde duran pamuk ipidir. İsteyenler için çubuksuz çeşitleri de bulunur. Elinizle gerdirerek kullanmanız gerekir. Satın alındığınız bir paketin içinde çokça bulunur ve her biri tek kullanımlıktır.

Hijyeni kaybetmemek için tek sefer kullanmaya özen gösterin. Diş ipi, ağız içinde oluşan hijyensiz durumlara karşı bir ihtiyaçtır. Ağız problemi yaşayan birçok insan uzmanların önerisiyle diş ipi kullanmaya başlıyor. Diş ipi kullanmak, ağızınızda ulaşamadığınız en önemli yer olan diş araları ve diş dipleridir. Diş ipi, bu bölgelere ulaşarak yemek artıklarını ve bu sebeple birikmiş olan tüm bakterileri temizler.

Diş İpi Ne İşe Yarar?

Birçok kişi diş ipinin amacının ne olduğunu öğrenmek istiyor ve bu konuda araştırma yapıyor. Hatta son yıllarda İnternet’te ağız ve diş sağlığı ile ilgili en çok araştırılan konulardan biri haline geldi. Genellikle diş ipi, yemek artıklarını ve ve buradaki mikropları tamamen çıkarmak için kullanılır.

Dişlerinizi fırçalamanıza rağmen dişlerin farklı yerlerinde bir miktar yemek artıkları kalır. Diş ipi daha ince ve dar olan kısma nüfuz ettiğinden dişleri etkin bir şekilde temizleyebilir. Diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olan bakterileri temizlemeyi sağlayan diş ipini doğru kullanmak etkisi artıracaktır.

Doğru Diş İpi Kullanımı

Diş ipinin etkilerini kısa sürede görmeye başlamak için doğru kullanımına dikkat etmelisiniz. Diş ipini doğru kullanmak alacağınız verimi artıracak ve ağız içinizi bakteri oluşumlarından ve diş hastalıklarından koruyacaktır. Aşağıdaki adımları takip ederek doğru diş ipi kullanımını öğrenebilirsiniz.

En az 40 santimetre olacak şekilde diş ipi koparın.

İpliğin 5 santimetresini açıkta kalacak şekilde kenarlarından tutun.

Diş ipini baş ve ortak parmaklarınızla dışarıya doğru gerdirin.

İpliği diş yüzeyinde ve aralarında iyice gezdirin.

Diş değiştirirken ipin temiz kısımlarını kullanın.

Diş aralarını ve dipleri temizlediğinizden emin olun.

Diş ipi kullanırken sert davranmamaya ve ipin diş etiyle çok temas etmesinden kaçının. Çünkü diş ipi gerdirildiğinde kesici olabilir ve hassas diş etine kolaylıkla zarar verebilir.

Diş İpi Faydalı Mı?

Diş ipi uzmanlar tarafından önerilen ve hijyeni amaçlayan bir üründür. Yapılan araştırmalarda diş iplerinin özellikle ulaşılmayan bölgelerde iyi etki ettiği açıklandı. Diş ve diş eti hastalıklarının bakteriler sebebiyle ortaya çıktığını düşündüğümüzde diş ipinin önemini daha iyi anlıyoruz.

Diş ipinin en önemli faydası elbette iyi bir hijyen sağlamasıdır. Bununla beraber besin artıklarını temizlediği için ağız kokusu sorunu ortadan kalkar. Diş ve diş eti hastalıklarına karşı iyi bir önlem ve hijyen sağlanmış olur.

Diş İpi Kullanımının Önemi Nedir?

Diş ipi ağız temizliğinin ve bakımının bir parçasıdır. Diş fırçasına nasıl ihtiyaç duyuyorsak diş ipine bir o kadar ihtiyacımız var. Özellikle diş fırçalarının dişlerin büyük bir kısmını temizleyemediğini düşündüğümüzde diş ipine olan ihtiyacımızı daha iyi anlayabiliriz.

Diş ve diş eti problemleri, düzenli diş ipi kullanımıyla iyi bir şekilde azalabilir. Ülkemizdeki birçok diş ve ağız hastalıkları hijyen eksikliğinden doğuyor. Bu sebeple diş ipi kullanmak hem pratik hem de hijyen sağlayan bir çözümdür.

Diş İpi Kullanımı Faydaları Hemen Görülür Mü?

Diş ipi kullanmaya başladığınız ilk birkaç gün ağzınızı daha ferah ve temiz hissedebilirsiniz. Çünkü ilk kullanımdan itibaren temizlik sağlandığı için bunu far etmeniz kolay olacak.

Ayrıca diş ipi kullanmak ilk başlarda size garip gelebilir. Fakat zamanla alışacak ve diş ipi kullanmanın olumlu faydalarını daha net görmeye başlayacaksınız.

Daha Önce Diş Aralarımı Hiç Temizlemedim

Birçok insan daha önce diş ipi kullanmadığını ve ne yapması gerektiğini söylüyor. Diş ipi kullanmak isteyenler, herhangi bir eczanede bu ürünü bulabilirler.

Kullanma talimatını okuyarak kısa sürede alışabilirsiniz. Eğer diş ipi ile ilgili endişeleriniz varsa, diş hekiminize bu konu hakkında danışabilirsiniz. Diş ipi kullanıp kullanamayacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Başlamak İçin Çok Mu Geç? 

Dişleriniz her ne durumda olursa olsun diş ipi kullanmak için hiçbir zaman geç değildir. Diş ve diş etinizle ilgili tüm problemlerin aynı şekilde devam etmesi büyük ihtimalle diş diplerinizde temizlenemeyen bakterilerden kaynaklanır. Erken veya geç demeden diş ipi kullanmak, mevcut diş sorunlarınızı yok edebilir ve yenilerinin oluşmasına engel olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu