Diş Törpüleme Neden Yapılır?

Diş törpüleme işlemi hastanın dişinde var olan kusurların giderilmesini sağlayan estetik uygulamalardan birisidir. Diş törpüleme işlemine genellikle dişlerinin diziliminden memnun olmayan ve rahatlıkla gülümseyemediğini düşünen kişiler gereksinim duyar. Kişinin dişlerinde var olan kusurlar bu işlemle rahatlıkla düzeltilir. Bu işlem diş minesinin törpülenmesi şeklinde uygulanıyor. İşlem sonrasında dişlerinin görünümünden memnuniyetsizlik duyan hastalar rahatlıkla istediği diş görünümüne kavuşabiliyor.

Fakat hastaların dişlerine bu işlemi uygulatabilmeleri için mutlaka alanında uzman bir diş hekimiyle iletişime geçmeleri gerekir. Ayrıca diş hekiminin muayene sonucunda önermiş olduğu diş röntgeninde çekilmiş olması gerekir. Akabinde diş hekimine danışarak diş törpületme işlemine karar verilir. Diş törpüleme işlemi aynı zamanda kişide var olan diş rahatsızlıklarının giderilmesinde etkendir. Bu işlem sadece estetik görünüm için uygulanmaz. Diş hekimlerinin önerisiyle gerçekleşen bu işlem sadece yetişkin kişilere uygulanabiliyor. Çocukların diş sağlığı problemlerinin giderilmesinde tavsiye edilmiyor.

Diş Törpüleme Nedir?

Diş törpüleme uygulaması uzman diş hekimleri tarafından uygulanan estetik işlemlerden biridir. Diş törpüleme işlemi, dişlerin görünümünde sıkıntı yaratan kusurların giderilmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu işlem kişide var olan diş rahatsızlıklarını giderirken aynı zamanda dişleri de şekillendiriyor. Kişi bu sayede kısa zamanda istediği diş görünümüne kavuşabiliyor. Dişlerde var olan şekil bozukluğu giderilirken aynı zamanda kişinin konuşması daha net anlaşılır hale geliyor.

Diş Törpüleme Nasıl Yapılır?

Diş törpüleme işleminin uygulanabilmesi için kişinin ilk olarak alanında uzman bir diş hekimine muayene olması sağlıklı olur. Ardından hekimin önerisiyle diş röntgeni çekilir. Röntgen sonuca göre dişlerde var olan görünüm bozukluğu veya rahatsızlığın giderilmesi için işleme karar verilir.

Dişlerde olan şekil bozukluğunun giderilmesine, dişlerin şekillenmesine hekim ile hasta beraber karar veriyor. Diş törpüleme işlemi uygulanmadan önce hastaya lokal anestezi uygulanıyor. Ardından hangi dişlerin şekillenmesi isteniyorsa istenilen şekil elde edilesiye kadar törpüleme işlemine devam ediliyor.

Diş Törpüleme Dişlere Zarar Verir Mi?

Diş törpüleme yada diş estetiği olarak bilinen bu işlemin uygulanması sonucunda dişlerde herhangi bir sorun oluşmuyor. Fakat her işlemde olduğu gibi diş törpületme uygulamasında da mutlaka alanında uzman bir diş hekimiyle iletişim kurulmalıdır. Aynı zamanda seçilecek diş kliniği de burada önemlidir. Bu işlem asla evde uygulanmaz. Uzman bir hekime danışılmadan uygulanan işlem sonucunda dişlerde kalıcı kayıplar oluşabilir. Dolayısıyla törpüleme işlemine hasta ile hekimin birlikte karar vermesi sağlıklı sonuçlar doğurur.

Ayrıca diş törpüleme işleminin;

  • Çürük dişlere
  • Dolgu yapılmış dişlere

Ve diş rahatsızlıklarına karşı hassas olan dişlere uygulanması tavsiye edilmiyor.

Diş Törpüleme Uygulaması Neden Yapılıyor ve Avantajları Nelerdir?

Diş törpüleme işlemi bilindiği üzere mutlaka bir diş hekiminin muayene sonrasında hastaya uygun görmesi ile gerçekleşebilir. Bu işlemin uygulanabilmesi ve sağlıklı sonuç alınabilmesi için kişinin mutlaka diş hekimiyle iletişime geçmesi tavsiye ediliyor. Diş törpüleme işlemi daha çok dişlerinin görünümünü düzeltmek isteyen ve estetik kaygı taşıyan kişilerin tercih etmiş olduğu işlemlerden birisidir.

Diş törpületme işlemi aynı zamanda şu nedenlerden dolayı da tercih edilebiliyor:

  • Dişlerin olduğundan fazla uzun ve büyük olabilmesi
  • Dişlerde var olan yamuk görünüm
  • Dişlerde oluşan kırıklar
  • Dişler arasında oluşabilen boy farkları

Tüm bu nedenler kişilerin diş törpüleme işlemine ihtiyaç duymasına neden oluyor. Bu işlem için diş hekiminin ağız içinde ve dişlerde detaylı inceleme yapması gerekiyor. Bu detaylı inceleme diş röntgeniyle yapılır. Mutlaka diş röntgeni çekilmeli, sonrasında estetik işleme karar verilmelidir.

Diş Törpüleme İşlemi Ağrılı Mıdır?

Diş törpüleme işlemi hastaya lokal anestezi verilerek uygulanıyor. Dolayısıyla bu işlem sırasında hasta herhangi bir ağrı, sızı hissetmiyor. Fakat her hastanın işlem sırasında duyacağı his farklı olabiliyor. Her kişinin ağrı eşiği birbirinden farklı olduğu için hafifte olsa bazı hastalar bir sızı duyabiliyor.

Diş Törpüleme İşleminin Kişiye Sağlayacağı Faydalar Nelerdir?

Diş törpüleme işlemi son yıllarda çok fazla tercih edilen diş estetiği işlemlerindendir. Kişi güldüğünde ortaya çıkan diş görünümünden rahatsızlık duyuyorsa eğer dişlerinin istediği gibi şekillenmesinde bu işlemden yararlanabilir. Sadece görsel manada değil dişlerde oluşabilen farklı rahatsızlıkların tedavisinde de diş törpületme işlemi tercih edilebilir.

Diş törpüleme işlemi uygulanması sonrasında:

  • Hasta tel tedavisinden daha kısa sürede dişlerinin şekillendiğine tanık oluyor.
  • Dişlerde var olan tartar ve plak oluşumu azaltılabiliyor.
  • Hasta daha iyi bir gülüşe sahip oluyor.

Diş törpüleme işleminin sağladığı bu faydalar işleme olan ilginin artmasını sağlıyor.

Diş Törpüleme İşlemi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş törpüleme işlemi sonrasında hastalar sıcak ya da soğuk yiyeceklere dikkat etmelidir. Ayrıca düzenli olarak dişler fırçalanarak diş tabakasında oluşabilecek lekeler önlenmelidir. Diş yapısına katkı sağlayacak vitaminler alınmalıdır.

Diş Törpüleme İşleminin Zararı Olabilir Mi?

Diş törpüleme işlemi uzman bir diş hekimi tarafından yapılırsa zarar teşkil etmiyor. Sadece işlem uygulanmadan önce mutlaka detaylı ağız filmi çekilerek işleme karar verilmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu