Dişlerim Beyaz Değil. Beyaz Diş İstiyorum

Beyaz dişler dünyanın her tarafında insanların ilgisini çekmektedir. Çünkü beyaz dişler özellikle reklamlarda, iletişim araçlarında insan estetiğinin çok önemli bir unsuru olarak ön plana çıkartılmaktadır. Ve dişlerimizi beyaz göstermemize yardımcı olacak araçlar macunlardan ve beyazlatma kimyasallarına kadar bir çok konu dişleri beyazlatmak üzerine dönmektedir.

Beyaz dişler hepimizin ilgisini çekmektedir. Beyaz dişler gerçek bir cazibe unsurudur. Hayatın içinde karşımıza çıktığında görüyoruz ki beyaz dişlere sahip olan insanlar çok cesur kahkahalara sahipler.

Nasıl beyaz diş sahibi olabiliriz?

Öncelikle söyleyelim ki beyaz dişe sahip olmak çok önemli bir konu değildir. Dişlerin beyazlığı tüm hayat boyu sürmemektedir. Dişler gençlik yıllarında daha açık bir renk ve daha canlı bir görünüme sahiptir. Nüfusun %90’o kimi az kimi çok çeşitli oranlarda sarı renkte dişe sahiptir. Vücut yaşlandıkça beyaz olan dişler zamanla sarı tonlarına doğru değişmektedir. Dişlerimizin ana yapısı gençlik yıllarında ve 20li yaşlarda olduğu gibi hayat boyu durmuyor. Yeme içme alışkanlıkları, dişlerin kullanımına göre eskimeleri gibi nedenlerle dişler beyazlıklarını hayat boyu koruyamamaktadırlar. Yavaş yavaş dişlerde aşınmalar, eskimeler, belli belirsiz çatlamalar, dişlerinde meydana gelen ışık geçirgenliği değişikleri.

20li yaşlarda içinden ışık geçen bir diş ile 40-50 yaşlarında içinden ışık geçen aynı diş dışardan aynı renkte, aynı parlaklıkta görünmüyorlar. Nasıl ki gözlerimiz bozulmakta, saçlarımız dökülmekte vücudumuzda değişimlere göre aynı şartlar dişlerimiz için de geçerlidir. Yeme içme alışkanlıklarımız, örneğin çok çay kahve içmeler, sigara içmeler dişlerin üzerinde plak oluşturacak bu gibi alışkanlıklar dişlerin aşırı şekilde kullanılması, diş sıkmalar dişlerin rengini olumsuz etkileyen etkenlerdir. Uzun zaman dişlerini sıkan kimselerde dişlerin rengi daha kolay sararmakta, daha koyu renkte görünmektedir.

İlerleyen yıllarda dişlerinin renginin koyulaşmasından şikayetçi olan kişiler diş hekimlerine başvurarak dişlerinde kalıcı renk özellikleri taşıyan Laminalar, kaplamalar yaptırmaktadırlar. Diş beyazlatması hemen herkesin aklına gelecektir. Diş beyazlatması kozmetik bir çalışmadır. Çok uzun süre kalıcı değiştir. Belli sürelerde dişleri gerçekten açık renkte veya beyaz renkte tutabilmektedir. Ama ilerleyen zamanlarda yeniden yaptırmak gerekmektedir. Bu bir kozmetik işlemdir. Dişleri uygun olan herkes için yapılabilir. Kimi insanda 2-3 ayda diş eski rengine dönebiliyor kimi insanlarda daha fazla zamanda eski rengine dönebiliyor.

En iyi diş sağlıklı ve temiz diştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu