Gece Plağının Hazırlanması Ve Kullanımı Nasıldır?

Gece plağı özellikle gece uyku esnasında dişlerini ve çenesini sıkan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Gece plağı kullanılmaya başlanmadan önce ilk olarak kişinin uzman bir diş hekimiyle iletişime geçmesi sağlıklı olur. Hekim muayenesi sonrasında plak kullanıma karar verilmelidir. Gece plağı hekim tarafından hastanın diş ölçüsü alınarak hazırlanır.

Alınan diş ölçüsüne uygun olan gece plağı hazırlanmalıdır. Dolayısıyla hastanın diş ölçüsüne uygun olarak hazırlanan diş plağı ile hasta kısa zamanda dişlerindeki rahatsızlıklarından kurtulabiliyor.

Gece plağının düzenli kullanılması gerekiyor. Düzenli olarak kullanılan gece plağı dişlerde var olan rahatsızlıkların birkaç gün içinde giderilmesini sağlıyor. Gece plağının düzenli kullanılması sonrasında diş ve çene sıkmalarından dolayı oluşan baş ağrıları gün geçtikçe azalarak ortadan kayboluyor. Gece plağı kullanımı 12 saatten fazla olmamalıdır. En az 4 saat olmak üzere 21 gün boyunca gece plağı kullanımına devam edilmesi gerekiyor.

Gece Plağı Nedir?

Gece plağı uyku sırasında dişleri, çeneyi sıkma, diş gıcırdatma sorunları ve bundan dolayı dişlerde meydana gelen aşınmaların önüne geçilebilmesi için üretilmiş olan ağız destek ürünüdür. Gece plağı adından da anlaşılacağı üzere gece kullanılıyor. Gece uykusunda diş gıcırdatma veya dişlerini sıkarak diş görünümünü ve çene yapısını bozabilen hastalara diş hekimleri tarafından öneriliyor. Kişinin diş ve ağız yapısına göre hazırlanan gece plağı düzenli olarak kullanılmalıdır.

Gece Plağı Kullanımının Önemi Nedir? 

Gece plağını kullanmak diş tedavisinde gerçek manada önemli bir tedavi yöntemidir. Diş ve ağız sağlığı insan yaşamında oldukça önemlidir. Sindirim sisteminin daha iyi çalışabilmesinde dişlerin rolü büyüktür. Dolayısıyla sağlıklı dişlere sahip olmak için düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek gerekir.

Gece Plağını Kimler Kullanmalıdır?

Dişlerde oluşabilen diş rahatsızlıkları düzenli diş bakımı neticesinde önlenebiliyor. Ağız ve diş sağlığı için diş gıcırdatma, çene sıkma gibi sorunları yaşamanız halinde bir diş hekimiyle iletişime geçmeniz gerekir. Hekimin önerisiyle kullanılmaya başlanan gece plağı düzenli kullanılmalıdır.

Gece plağını geceleri uyku esnasında dişlerini sıkan veya gıcırdatan kişilerin kullanması sağlıklı olur. Diş gıcırdatmaktan dolayı kişilerin dişlerinde zamanla aşınmalar olabilir. Bu durumda diş hekiminin önerdiği süre boyunca gece plağının kullanılması gerekiyor.

Kimi kişiler strese maruz kaldıklarında gece uyku sırasında dişlerini ve çenesini sıkabiliyor. Dolayısıyla bu diş sorunlarından rahatsızlık duyan kişilerin vakit kaybetmeden diş hekimiyle iletişime geçmeleri gerekir.

Gece Plağı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Gece plağı kullanmak aslında son derece basit bir işlemdir. Fakat kimi hastalar gece plağını kullanmak istemeyebilir. Ya da düzenli olarak verilen saatlerde kullanmayabiliyor. Gece plağını düzenli kullanmak oldukça önemlidir.

Gece plağı kullanmanın kişiye sağlayacağı faydalar şöyledir:

  • Kişinin dişlerinde oluşabilecek aşınmaların önüne geçilebiliyor.
  • Gece plağı kullanımı ile sıkılan çene kaslarının zamanla gevşemesini sağlanır ve çene yapısının korunması sağlanır.
  • Gece plağı kullanımıyla diş kırılmalarının önüne geçilebilir.

Gece plağı kullanmanın kişinin ağız ve diş sağlığını korumasında etkisi büyüktür. Gece plağının kişinin ağız ve diş yapısına uygun ölçüde hazırlanması ve hekim tarafından belirtilen zamanlarda kullanılması gereklidir.

Gece Plağı Nasıl Temizlenir?

Gece plağını kullanmak kolay bir işlem olduğu gibi bu ağız destek ürününün temizlenmesi de oldukça kolaydır. Gece plağı, yumuşak dokulu bir bez ve alkol yardımıyla kolay bir şekilde temizlenir. Böylelikle plaklarda biriken bakteri ve lekeler kolaylıkla temizleniyor.

Yumuşak bir bez yardımıyla ve dairesel hareketlerle plaklar hassas şekilde temizlenmelidir. Ayrıca gece plakları diş macunuyla da temizlenebiliyor. Diş macunuyla yapılan temizlemede yumuşak fırça seçilmeli, sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

Gece Plağı İle Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gece plağı sadece yemek vakitlerinde değil aynı zamanda sıcak ve soğuk içecekler içerken dahi kullanımına ara verilmesi gereken bir üründür. Şeffaf yapıda olan gece plakları gece veya gündüz rahatlıkla kullanılabilir.

Gece Plağı Neden Kullanılmalıdır?

Kişiler yaşam içerisinde birtakım nedenlerden dolayı strese maruz kalabiliyor. Yaşanılan stres kimi kişilerde diş gıcırdatma veya uyku sırasında diş ve çene sıkma problemleriyle kendini gösterebiliyor. Böyle durumlara maruz kalan kişiler vakit kaybetmeden diş hekimine muayene olmalı ve diş rahatsızlığının tedavisine başlamalıdır.

Gereken muayene ve tedavileri olmayan hastalar her gün baş ağrısı şikayeti ile uyanabiliyor ve ağrı kesici kullanmak durumunda kalabiliyor. Dolayısıyla ağrı kesiciler bir zaman sonra baş ağrılarını geçiremeyebiliyor. En yakın zamanda uzman bir diş hekimiyle görüşülüp gerekli diş tedavisine başlanması kişinin olası diş problemlerinin önüne geçmesine yardımcı olabilir.

Gece Plağı Fiyatları

Gece plaklarının dişlerin ve çene yapısının korunmasında önemi büyüktür. Düzenli kullanıldığında hasta kısa zamanda diş problemlerinden kolaylıkla kurtulabiliyor. Gece plakları kişiye özel üretildiğinden maddi açıdan kişiyi zorlayabilir. Gece plaklarının ortalama fiyatları 400 ile 800 TL arasında değişebiliyor.

Gece Diş Plağını Devlet Karşılıyor Mu?

Diş ve çene yapısında ortaya çıkan rahatsızlıklarda kullanılan gece plakları Devlet hastanelerinde yer alan diş hekimlikleri tarafından ücretsiz olarak yapılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu