Hiç diş olmayan ağızda implant nasıl olur?

İmplant uygulaması için ağızda yeterli hacimde kemik bulunması gerekiyor. Kemik miktarı yeterli olmayan hastalar için farklı alternatifler bulunmaktadır. Bütün dişlerini kaybedecek hasta için temel olarak 2 alternatif var diyebiliriz. Birisi implant uygulaması ile yapılacak tedavi diğeri ise implant olmadan takılacak alt ve üst tam damak protezi.

İmplant yapılarak uygulanan protezlerde 2 şekilde oluyor. İmplant üzeri sabit diş ve implant üzeri takılıp çıkarılabilen diş protezleri vardır. Öncelikle en rahat olanı konforlu olanı implant üzeri sabit dişlerdir.

İmplant üzeri sabit diş uygulaması

Ağızda hiç diş yoksa alt çene ve üst çene için farklı farklı 6-7 veya 8 implant uygulaması yapılarak bunların üzerine sabit diş köprüleri uygulanabilir. Yani alt ve üst çene için toplamda 12 ile 16 implant arasında yerleştirilebilir. Bunun üzerine sabit bir diş köprüsü uygulanabilir. Köprü malzemesi olarak metal porselenler veya zirkonyum diş kaplamalar kullanılabilmektedir.

İmplant sayısının arttırılması

İmplant sayısı ne kadar fazla olursa yapılacak protezin dayanakları da o denli güçlü olmaktadır. Yani 6 implant üzerine yapılan diş köprüsü ile 8 implant üzerine yapılan bir diş köprüsü karşılaştırıldığında 7 veya 8 implant kullanılan durumda olan köprüler daha dayanıklıdır.

Ancak bazen kemik hacminin yeterli olmaması, bazen ekonomik imkansızlıklar nedeniyle implant sayısı azaltılabiliyor. Hatta bu implant sayıları günümüzde 4e kadar indirildi. All on 4 teknik olarak adlandırılan implantlarda 4 tane implant üzerine sabit diş köprüleri uygulanıp bunun üzerinde çiğneme fonksiyonu sağlanmaya çalışılıyor.

Ancak unutmamak gerekiyor ki 4 implant üzerine yapılan sabit köprülerde arka azı dişlerinin eksikliğini hissedebilirsiniz. Yani ideal bir çiğneme fonksiyonu sağlanamayabilir. Bunun için biz tercihen kemik hacmi yeterliyse ekonomik durum el veriyor ise 6-7-8 implant öneriyoruz.

İmplant üzeri hareketli protezler

Bazen kemik hacmi bazen ekonomik sebeplerle implant sayısını azalttığımızda alt çene için 2 implant üst çene için 4 implant üzerine takılıp çıkarılabilen hareketli protezler yapılabilmektedir.

Bunlar bol ataşman dediğimiz topuz başlıklar locater dediğimiz tutucu halkalar veya bar protez dediğimiz hassas tutucu protezlerle kombine olan implant üzeri protezlerdir. İyi bir çiğneme sağlarlar. İyi bir estetik görünüm elde edilir. Ancak günde en az 1 defa çıkarıp protezleri yıkamak ve temizlemek gerekmektedir. Tedavi süresi diğer implant tedavi süreleriyle hemen hemen aynıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu