İmplant temizliği nasıl yapılır?

Ağız bakımı için temizlik sihirli bir kelimedir. Temizlik olmadan ne kendi dişlerimizin sağlıklı kullanımı ne de implantların sağlıklı kullanımı mümkün. Kendi dişlerimize iyi bakıp temiz tuttuğumuzda kullanım sürelerini uzattığımız gibi aynı durum implantlar için de geçerlidir.

İmplant yapıldıktan sonra üzerindeki diş köprüsü diş protezi veya diş kaplaması özenli bir şekilde temizlenmelidir. Bu işlem için diş ipleri, arayüz fırçaları ve floz adı verilen süngerli diş ipleri kullanılır.

Ayrıca implant temizliğinde ağız duşu olarak adlandırdığımız “waterpik” cihazlar da faydalı olmaktadır. İmplant üzerine kaplama, köprü veya proteziniz takıldığında ağzınızda size uygulamalı olarak bu işlemin nasıl yapılacağı tarif edilmelidir. Eğer tarif edilmediyse size kısaca bilgi vermeye çalışalım.

İmplant yaptırdım temizliğini nasıl yapmam gerekiyor?

Öncelikle bir implantın temizliğinde diş temizliğinden daha fazla zaman geçirmemiz gerektiğini bilmeniz lazım. İmplantın kemik içerisinden çıkış profili silindiriktir. Oysa dişlerin çıkış profili dişin kendi şekline uygun oval bazen dikdörtgen veya kare şeklindedir. Dolayısıyla silindirik yapıyla, oval yapı veya kare yapı arasındaki boşluklar yiyecek birikintilerinin toplanması için elverişli alanlar yaratır.

Dişler arasında ve diş etine yakın olan bölgelerde ara yüz fırçalarıyla iyi bir temizlik yapılması gerekir. Hatta implant üzerine kaplama veya diş köprüsü yapıştırılırken, yapıştırıcıların bu boşluklarda kalması, iyi temizlenmesi implant kayıplarına kadar yol açan istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Diş hekiminizin size önerdiği macun ve fırçaları implantlarınızın ömrünü arttırmak için elinizdeki sihirli formüllerdir.

Onca emek ve para harcayıp yaptırdığınız implantlarla daha uzun süre vakit geçirmek ve onları mümkün olan en uzun süre kullanabilmek için onlara iyi bakın. Kendinize de iyi bakın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu