Porselen diş kaplamalar ile zirkonyum diş kaplamaların farkı nedir?

Öncelikle neredeyse tamamen farklı üretim teknikleriyle oluşturulan her 2 kaplama hakkında bilgi vermek istiyorum. Porselen kaplamalarda alt yapıda metal kullanılır. Metal döküm veya indüksiyon tekniği ile kesilmiş diş formunda hazırlandıktan sonra Hopa kır adı verilen kapatıcı ve onun da üzerine porselen kaplama el ile işlenir.

Zirkonyum kapamada ise kesilmiş diş formu bilgisayar destekli bir üretim sistemiyle elde edilir. Bilgisayarda kesik diş formuna göre hazırlanan tasarım bloklardan kazınarak zirkonyum altyapı elde edilir. Bu zirkonyum alt yapı hem biyolojik olarak vücutla uyumlu hem de çok hassas bir çalışmadır.

Diş dişeti ve çevre dokularla mükemmel bir uyumu olan bu zirkonyum altyapı üzerine porselen seramik işlendiğinde ağızda yıllarca kullanabileceğimiz sağlıklı ve estetik diş kaplamalarına sahip olmuş olursunuz.

Her 2 kaplama arasında öne çıkan en önemli problem metalin koyu rengi ve ışığı yansıtmamasıdır. Diğer önemli bir problem ise zirkonyum diş kaplamanın biyolojik olarak uyumlu olmasına rağmen porselenlerin diş eti kenarlarında morarma, diş eti çekilmesi ve bakteri tutulması için elverişli bölgeler yaratması ve diş eti problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu