Zirkonyum diş kaplama zararlı mı?

Zirkonyum diş kaplamaların zararları var mı diye çok soru geliyor. Bu soruların temel kaynağı sanırım zirkonyum elementinin radyoaktif özellikleriyle ilgili. Diş hekimliğinde ve tıpta kullanılan zirkonyum malzeme tıbbi malzeme statüsünde olup böyle bir radyasyon söz konusu değildir. Tabi ki doğal dişimizden vazgeçmek ve üzerine diş kaplama yaptırmak tercih ettiğimiz bir durum değildir. Ancak kaplama ihtiyacı olduğunda yapılabilecek en iyi ihtimallerden birisi de zirkonyum diş kaplamadır. Kendi dişlerinizden memnunsanız, estetik problemler yaşamıyorsanız, sebepsiz yere diş kaplama ihtiyacı hissetmezsiniz. Ancak dişler eğri olduğunda, eksik dişler olduğunda, kırık kanal tedavili ve yüzeyinde problemler olan diler olduğunda diş kaplama ihtiyacı doğar ve zirkonyum diş kaplama yapılır.

Zirkonyum diş kaplamanın ne zaman zararını görürüz?

İyi yapılmayan zirkonyum kaplamalarda zarar söz konusu olabilir. Burada kullanılan malzeme, hekimin ağızdaki dişi hazırlarken göstereceği özen, dikkat, bu konudaki tecrübesi, aynı şekilde uygulamayı yapan diş laboratuvarının kullandığı malzemeler, teknik, bilgi, deneyim ve tecrübesiyle işe gösterdiği özen zirkonyum diş kaplamanın sağlıklı olmasını yani kişiye zarar vermemesini uzun yıllar sağlıklı estetik ve fonksiyonel olarak kullanmasını sağlayacaktır. Kısaca ihtiyaç halinde dikkatli bir şekilde yapılan zirkonyum diş kaplamanın hiç bir şekilde zararı yoktur diyebiliriz.

Diğer önemli bir konu da kendi dişlerimiz gibi yaptırdığımız diş kaplamalarını, laminaları implantları tıpkı kendi dişimiz gibi düzenli olarak kontrol ettirmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Ortaya çıkabilecek küçük problemler büyümeden müdahale edildiğinde çok daha basit hızlı ve kesin bir şekilde giderilebilir ve daha uzun kullanım ömrü elde edilebilir.

Zirkonyum kaplama ile ilgili kullanıcıların en çok sorduğu sorular

Ön iki dişime zirkonyum kaplama yaptırdım. Diğer dişlerime göre daha kalın olduğu için kaplama olduğu çok belli oluyor. İnceltme yapılabilir mi? Ya da ne yapmak gerekir?
Alışmak için bir kaç hafta beklemek gerekir.

Benim ön 2 dişim zirkonyum ve diş etime diş ipi takıldığı için biraz kızarıklık oldu nasıl bir tedavi yapılmalıdır. Dişi çıkarıp takmak dişime zarar verir mi acaba?
Diş kalıcı yapıldı ise çıkartılırken kırılabilir.

2 sene önce porselen kaplama yaptırdım çok yapmacık durduğunu hissediyorum zirkonyum yaptırmayı düşünüyorum sizce ne yapmalıyım?
Dişlerde kalite kalitedir. Sadece malzeme değil yapan kişinin dikkat özel bilgi ve mahareti derecesinde başarılı olur. İyi yapılan dişler kendi dişlerinizden ayırt edilemeyecek kadar doğal ve estetik olur. Ancak fiyatları da iyi olduğu kadar yüksektir maalesef

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu