Diş Minesi Nedir?

Diş minesi dişlerimizin en üst katmanındaki yapıdır. Bu yapı bir insan vücudunda bulunabilecek en güçlü kemiklerden biridir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak aşınabilen diş minesi, dişimizin iç yapısını ve yüzeyini korumaya yarar.

Diş minesi zarar gördüğünde iç kısımdaki dentin tabakası açığa çıkacaktır. Bu tabakanı ortaya çıkması ve zarar görmesi diş sağlığını tehdit eden bir durumdur. Buna bağlı olarak ağrılı olabilecek ve günlük hayatı olumsuz etkileyecek iş kırıkları ortaya çıkar. Kısaca diş minesinin aşınması demek, daha büyük diş sorunlarının ortaya çıkması anlamına gelir. Diş minesinin zarar görmemesi için yediğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekir.

Diş Minesi Aşınması Neden Olur?

Diş minesinin aşınması kendiliğinden oluşabilecek bir şey değildir. Çünkü diş minesi vücudumuzdaki en güçlü kemikten meydana gelir. Bu yapının kolay bir şekilde aşınması söz konusu değildir.

Diş minesi ancak dış faktörler tarafından maruz kaldığı olumsuz etkilerden dolayı aşınarak korunmasız hale gelir. Diş minesinin aşınmasına yol açabilecek şeyler aşağıdaki gibidir.

  • Sert kabuklu yiyecekler tüketmek
  • Dişleri sert bir şekilde fırçalamak
  • Yanlış diş macunu kullanmak
  • Aşındırıcı ve asitli içecekler tüketmek

Diş minesinin aşınmasına yardımcı olan en büyük etkenler bunlardır. Diş minesi her ne kadar dayanıklı bir yapı olsa da özellikle aşındırıcı besinlere karşı bir süre sonra savunmasız hale gelir. Bu nedenle diş minesini aşındıracak bu alışkanlıkları bırakmak gerekir. Diş minesinin aşınması ancak bu şekilde önlenebilir.

Diş Minesi Aşınma Belirtileri Nelerdir?

Diş minesi dişimizi koruyan en önemli yapı olduğundan, yokluğunda mutlaka olumlu etkilerini hissederiz. Diş minesinin aşınması hem görüntü olarak hem de hissiyat olarak mutlaka belirti verecektir. Diş minesi aşınmasında karşılaşılan belirtiler şunlardır;

  • Dişlerde sararma
  • Soğuk ve sıcak içeceklere hassasiyet
  • Diş uçlarında aşınma ve tırtıklanma
  • Diş renginde matlaşma ve solma
  • Diş etlerinde çekilme ve kanamalar
  • Dişlerde içeri doğru çöküntü

Diş minesinin aşınması sonucunda küçükten büyüğe pek çok sorun baş gösterir. Bu belirtiler sizde varsa muhtemelen diş mineniz aşınmış olabilir. Diş minesi aniden aşınan bir şey olmadığı dentin tabakası aniden ortaya çıkmaz. Diş minesinin aşınmasını erkenden önlemek, dentin tabakasına zarar gelmesini de önleyecektir.

Diş Minesi Kendi Kendini Yeniler Mi?

Diş minesinin tahribatı dişlerin ömrünü kısaltır ve tüm vücut sağlığını olumsuz etkiler. Tüketilen besinlerin en iyi şekilde çiğnenerek sindirilmeye hazır olması gerekir. Dişler bu konuda önemli bir rol oynamaktadır.

Diş mineleri, dişleri bu faktörlerden korumak için görevli olsa da bir yerden sonra aşınmaya başlar. Diş hekimi tarafından altı ayda bir diş muayeneleri yapılmalıdır. Bu sayede fark edilen bir diş problemi hemen önlenebilir. Aksi takdirde sadece diş minesi değil dişlerin de yıkımı kaçınılmaz olacaktır. Kaybolan mine tabakasının kendini yenileme özelliği yoktur. Bu nedenle mine aşınmasının belirtileri göz ardı edilmemelidir.

Diş Minesi Aşınması Tedavisi Nedir?

Diş minesinde aşınma olması durumunda öncelikle aşınmanın derinliğine göre tedavi yöntemi diş hekimi tarafından belirlenir. İlk başta diş hassasiyeti ile diş hekimine giden hastalarda lazer uygulaması ve florür jel tedavisi bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Aşırı diş aşınması olan kişiler için patojenik faktörleri ortadan kaldırarak kompozit dolgu ve porselen plak tedavisi uygulanabilir. Bu dolgular bir nevi diş minesinin taklidi olarak görülebilir. Fakat unutulmamalıdır ki, diş minesi en güçlü yapılardan birisidir ve hiçbir yapay malzeme onun yerini tutamaz. Bunun göz önünde bulundurulması önemlidir.

Diş Minesi Aşınması Nasıl Önlenir?

Diş minesi, insan vücudundaki en önemli unsurlardan biridir. Çünkü insan vücudu diş minesini yenileyemez. Bu amaçla diş minesinin aşınmasının nedenini bulmalı ve buna uygun önleyici tedbirler almak gerekir.

Diş minesinin aşınması her yaştan insanın yaşadığı bir durumdur. Yaşlılarda görülen diş minesi aşınmasının nedeni çoğu zaman fizyolojiktir. Ancak gençlerin bu tür olumsuz diş problemlerine sahip olmalarının nedeni büyük ölçüde yanlış yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden kaynaklanır. Yetersiz ağız ve diş bakımı da buna eşlik eder. Günümüz koşullarında diş minesi aşınmasını önlemek için bazı alışkanlıklardan vazgeçmek yeterli olacaktır.

Sert Kabuklu Yiyecekler Tüketmeyin

Diş minesi sert kabuklu yiyeceklerden kolaylıkla etkilenemez. Fakat buna sürekli maruz kaldığında artık dayanamaz hale gelerek aşınabilir. Beraberinde gelen diğer tetikleyici alışkanlıklar diş minesini yok etmeyi başarabilir. Sert kabuklu besinleri tüketmeyin ve dişlerinizle kırmaya çalışmayın. Bu davranış diş minesinin aşınmasında önemli rol oynar.

Asitli ve Aşındırıcı İçeceklerden Uzak Durun

Asitli içecekler dişlerin en büyük düşmanlarından biridir. Aşırı boyutlardaki asit tüketiminin sonucu olarak diş minesi mutlaka aşınacaktır. Mümkün olduğunda asit içecekler tüketmeyin. Tükettiğiniz zaman ise dişlerinize temasından kaçınarak pipet ile içmeyi deneyin.

Dişinizi Sert Fırçalamayın

Dişleri sert kıllı fırçalarla fırçalamak da büyük bir tetikleyicidir. Diş minesinin aşınmasına yol açan en yaygın davranış biçimidir. Dişlerinizi yumuşak kıllara sahip fırçalarla ve nazikçe temizleyin. Bu alışkanlıkları bıraktığınızda diş minenizi korumak için iyi seviyede önlem almış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu