Dolgu Sonrası Diş Ağrısı

Dolgu tedavisi uygulanan hastalarda sıklıkla ağrı meydana gelir. Birçok hasta dolgu sonrası ağrısının geçeceğini düşünürken böyle bir olayla karşılaşınca şaşırıyor. Diş dolgusu sonrasında hassasiyet meydana gelir. Bu hassasiyet sonucunda hava, basınç, tatlı veya ekşi yiyecekler dişlerin ağrımasına sebep olur. Bu durum kısa sürelidir ve dolgu sonrası diş ağrıları kalıcı değildir.

Diş hassasiyetini tetikleyecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, bu süreci kolayca atlatmanızı sağlar. Dolgu sonrası doktorunuzdan önünüzdeki süreç hakkında bilgi alıp önerilerini dikkatle uygulayabilirsiniz. Bu sayede ağrı yaşamadan veya mevcut ağrınızı hafifleterek günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Birçok hasta, dolgu sonrasında diş ağrılarının neden olduğunu ve bu ağrılardan nasıl kurtulabileceklerini soruyor. Dolgu sonrası ağrılar meydana geldiğinde geçmesi biraz zordur. Bunun sebebi ise dolgunun tam olarak yerine oturmamasından kaynaklanır. Bu süre geçtiğinde artık dolgu ağrı yapmayacaktır. Dolgu sonrası diş ağrısı yaşıyorsanız aşağıdaki maddelere dikkat edin.

  • Tuzlu, ekşi ve tatlı gıdalar tüketmeyin.
  • Sert kabuklu yiyeceklerden uzak durun.
  • Asitli içecekler içmeyin.
  • Ağzınızdan hava solumayın.
  • Dişlerinizi sert fırçalamayın.

Bunlara dikkat etmek dolgu sonrası diş ağrılarınızı büyük ölçüde azaltır. Dolgu ağrısı yaşamıyorsanız bile bu unsurlara dikkat etmek, olası bir ağrıyı önleyebilir.

Doktor Önerisindeki Ağrı Kesiciyi Kullanın

Dolgu sonrasında diş ağrı ve hassasiyeti yaygın olarak görüldüğü için doktorunu size bir ağrı kesici reçete edecektir. Ağrı yaşanması durumunda bu ağrı kesiciyi kullanın. Ağrı kesici kısa sürede etki edecektir. Ağrının kaynağı tahriş olduğu için gerçek bir diş ağrısına benzer şekilde ağrının dinmesi zor olmayacaktır. Ağrınız ilaç kullanmanıza rağmen geçmediyse fazla doz almak yerine doktorunuza danışın.

Tuzlu Suyla Gargara Yapın

Bu yöntemi doğal bir ağrı kesici olarak düşünebilirsiniz. Diş ağrısı sırasında tuzlu suyla gargara yapmak, ağrınızı kısa süreliğine kontrol altına alabilir. Tahrişe bağlı bir ağrı yaşadığınız için etkili olma ihtimali yüksektir.

Ağrınız geçene kadar doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesiciyi kullanabilir veya tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Bunlar, dişiniz normalde dönene kadar ağrıyı kontrol altına almaya yardımcı olur.

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı Normal Mi?

Dolgulardan sonra diş ağrısı çok yaygın görülen bir problem. Dolgu sırasında kullanılan malzeme, ağrının olup olmayacağında belirleyici unsur olabilir. Dişte meydana gelen çürüğün derinliği ne kadar fazlaysa, diş sinirlerine o kadar yakın olduğunu anlamına gelir. Bu nedenle tedavi sırasında da o kadar derine, yani sinirlere yakın bir bölgede işlem yapılır. Dolgu işlemi sırasında kullanılan gelişmiş cihazlar, bu dişin sinirlerine ısı ve baskı uygulayarak tahriş olmasına yol açabilir.

Meydana gelen bu tahrişi uyuşmadan dolayı hissetmeyebilirsiniz. Fakat anestezinin etkisi geçtiği zaman ağrıyı hisseder hale gelirsiniz. İşlem sırasındaki titreşim, ısı ve basınç sebebiyle ağrının etkisi bir süre devam eder.

Geçici Dolgu Sonrası Diş Ağrısı

Geçici dolgu sonrası diş ağrısı yaygın bir durumdur. Geçici dolgu, dolgu ihtiyacı olduğu halde tedavi süreci tamamlanmamış hastanın rahatça yiyip içebilmesini sağlamaktır. Geçici dolguları kullandıktan sonra doktorunuzun belirttiği süre içerisinde katı ve sıvı gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

Geçici dolgulardan sonra bir veya iki gün diş hassasiyeti oluşabilir. Bu nedenle ilk birkaç gün çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Dolgu uygulaması sonrasında oluşabilecek ağrı ihtimali için diş hekiminiz size ağrı kesici önerecektir. Ağrı hissederseniz ağrınızın geçmesi için reçete edilen ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Dolgu Sonrası Diş Hassasiyeti

Dolgudan sonraki üç hafta içinde dişlerin sıcak ve soğuk yiyeceklere duyarlı hale gelmesi yaygındır. Özellikle dişlerde çiğneme sırasında dolgunun sinirlere oluşturduğu basınç, meydana gelen hassasiyeti büyük ölçüde artırabilir. Bu süreç geçene kadar sert yiyecekleri ağzınızın diğer tarafıyla çiğnemeniz ağrıyı önler.

Ayrıca bir diğer önemli unsur ise çok sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durmaktır. Bunlara dikkat etmek süreci daha kolay geçirmenize yardımcı olur. Yaklaşık 2-3 hafta içinde hassasiyet kaybolmazsa veya ağrı şiddetlenirse lütfen diş hekiminize danışın.

Dolgu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş dolgusu sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri bilmelisiniz. Bu önerilere dikkat ettiğinizde dolgu sonrasında ağrı, yanma veya sızı hissetme ihtimaliniz olabildiğince düşer. Diş dolgusu yaptıran birçok hasta işlem sonrasında ne yiyip ne yiyemeyeceğini merak ediyor. Öncelikle anestezi etkisi geçmemişse ağrı ve acı hissetmeyeceğiniz için dişinizi zorlayabilir ve sıkabilirsiniz.

Diş sıkma alışkanlığını bu sırada devam ettirmeniz ağrı yapar. Ayrıca anestezi sebebiyle dudaklarınızı ve yanaklarınızı ısırmayın. Anestezi etkisi geçtiğinde bu tahrişlerin ağrısını hissedeceğiniz için dikkatli olun.

Anestezi Etkisi Geçmeden Yemek Yemeyin

Dolgu öncesi uygulanan lokal anestezi sebebiyle diliniz, yanağınız ve hatta dudaklarınız uyuşacaktır. Bu uyuşukluk sırasında yemek yemeye çalışırken muhtemelen dilinizi ya da yanağınızı ısırarak kendinizi yaralarsınız.

Sıvı tüketmek istiyorsanız yaklaşık birkaç saat sonra su dışında bir şey tüketmemelisiniz. Ağzınız uyuşukken sıcak ve soğuğu fark etmezsiniz. Bu sebeple ağzınızı yakma ihtimaliniz vardır. İşlem yeni olduğu için dolgulu dişi yemek yerken zorlayabilir ve tahriş olarak ağrımasına yol açabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu